Jak vybrat správné boty

Aktualizace: 12. bře 2020

Nevhodně zvolená obuv může chodidlo během života nenávratně poškodit. Může se to zdát jako banalita, že někoho „tlačí“ bota. To přece nic není. Což může být pravda, ale i nemusí. V tom je ta zrádnost.


Kámen úrazu je v tom, že to, co pro jednoho může být banalita, jako například puchýř. U jednoho se po nějaké době zahojí. U druhého, který má diabetes a neuropatii to může mít fatální následky. Ale nebudeme vás strašit. Pojďme se držet faktů.


Je nutné brát v potaz hned několik proměnných:

- Věk

- Fyzická zátěž

- Váha

- Typ obutí / a použití bot

- Genetika

- Celkový zdravotní stav

- Systémová onemocnění


Ve shrnutí, tedy jsme nějací a je nezbytné s tím dobře zacházet.


Kosti, kůže, nehty se s věkem mění:

- Pohybové návyky

- Ortopedické vady

- Onemocnění nehtů

- Tvar nehtů

- Posttraumatické deformity

- infekce

- Prostředí (hygiena, potivost, péče o obuv)


Máme nějaké individuální proměnné a je nezbytné se v případě problému maximálně přizbosobit a ulevit si. Aby tělo mohlo začít samoléčivý efekt. Jako když se říznete, a ono to "samo" sroste. Znáte to, není kus jako kus. Lidé jsou prostě originály. I u jednovaječných dvojčat.


Například máme 2 klienty co nosí celý dospělý život polobotky a rekreačně sportují. Oba mají stejnou konstituci, váhu, dělají stejný sport a jsou to dovjčata. Jeden z nich je naprosto spokojený, zdravý a bez komplikací. Druhý má opakovaně zarostlý nehet, časté bolesti hlavy a zad a téměř vyhřezlou ploténku. Jak je to možné? U každého se projeví časem problematika v tom „nejslabším článku těla.“


Jsou i tací co jsou v důchodu a jsou absolutně spokojení a nemají kompliakce? Čím to? Ptala jsem se na návod. Odpověď zní. „Zaměstnat mysl, sportovat, být čilý a mladý na duchu a pak to jde i na těle. 😊“


Zpět k obutí a bolestem nohou. Jak předcházet problémům? Noste správně padnoucí obuv. Co to znamená? Začneme tím, že si definujeme různé délky prstů na nohou. Vidíte? Dle tvaru prstů je vhodné volit tvar obutí.Klienti se často brání slovy, že není možné najít širší špičku u bot. Tak je vždy inspirují praktickým odkazem na jeden e-shop. Nebojte není jen jeden. Jen buďte trpělivý a najdete jich více :)
Našla jsem na internetu krásný obrázek, cítím jako občanskou povinnost se s vámi o něj podělit.


"Kdo tohle vymyslel?

Jak si může někdo myslet, že noha co vypadá takhle... se vejde do téhle boty? Myslí si snad, že noha vypadá takhle?"

Ujasnili jsme si, že pro někoho široká obuv nemusí znamenat komplikaci. Pak je skupina klientů, kteří potřebují speciální péči, protože něco nefunguje tak jak má.


Komplikace, které se mohou vyskytnout v souvislosti s nevhodným obutím:

- zarůstající nehty

- plísně nehtů / deformace nehtového lůžka i nehtů

- onycholýza / oddělení nehtové ploténky od nehtového lůžka

- deformace vzniklé na základě traumatu

- přerůstající valy

- kladívkové / drápovité / paličkové prsty

- kuří oka

- otlaky

- praskající kůže

- vbočené palce / hallux valgus

- hallux rigidus

- patní ostruha

- zánět šlach

- plantární fascitidu

- nestabilita chodidla

- metatarzalgie

- Mortonova neuralgie

- celkové bolesti nohou

- bolesti zad / kolen / pohybového aparátu

- bolesti hlavy
Když se zamyslím nad tím, co vše může způsobit nevhodná obuv, asi rozumím těm, co chodějí raději bosky. Ale bosá chůze je na blog samo o sobě. Buďte trpělivý, napíšu na to blog zvlášť.


Řešit správné obutí, je vhodné řešit pro všechny pohybové aktivity, kde je nutné obutí a i pro všechny věkové kategorie. Asi to nejhorší co pro sebe můžete udělat, je vzít si například na těžkou práci na zahradě staré a vyšlapané boty. Jestli vás zajímá proč, je důležité mít v záětěži správné obutí, přečtěte si blog "stabilita chodidla vám dodá více energie."Jak získat větší stabilitu? Posilujte svaly a noste vložky do bot. Pro koho je doporučení určeno? Pro všechny co mají nohy :)


- sportovci

- turisti

- chodci

- horolezci

- běžci

- děti

- důchodci

- tanečnící

- muži s botami s úzkou špičkou

- lodičky

- atd.

Případy, kdy k nám přišli klienti se zadáním: "Bolí mě noha, čím to?".

1) Fotka s pumou, byl problém se zarůstajícím nehtem.

2) Klienta s červeným lakem úporně trpěla s kuřím okem na malíčku, že chudák chodit nemohla.

3) Bosá klienta na koberci se podivovala, že jí pálí chodidlo pod prsty, při delší chůzi.

Nejste si jisti, zdali vam dobře padne bota? Doporučuji jednoduchý test.


Sedněte si, položte nohu na papír a hezky tužkou nohu obkreslete tak, že tužka bude kolmo k zemi. Pak si stoupněte, rovně, a požádejte někoho o pomoc, ať vezme jinou barvu a obkreslí vám nohu kolem dokola, když stojíte. Přičtěte k obrysu u prstů nadměrek a vystřihněte. Můžete papír vložit do testované boty tak, aby pata kopírovala patu v botě a přednoží krásně srovnejte dle vnitřího prostoru boty. Botu zvenku přimáčkněte a uvidíte,až papír vyndáte, jak moc je noha v botě stlačená...

Nebojte se, nikdo vás za to, v čem chodíte za boty nebude známkovat. Jde spiš o to, že ve chvíli, kdy se objeví obtíže, začne vas něco trápit, budete vědět, na co se zaměřit nejdříve.


TIP

Základní pravidlo u potivých nohou, kde zapáchá obuv, je boty střídat. Aby stihli vyschnut, hodí se je střídat s jiným strihem a jinou pohybovou aktivitou :)) Případně je vhodné používat přístroje na vysušení bot a sportovního náčiní s dezinfekčním účinkem. (https://eshop.hilarion.cz/podologie/vysousec-obuvi/)Víte, že pokud se bere u ševce míra na boty, měří se hned několik faktorů: délka chodidla, šířka přednoží, výška nártu, objem kolem kotníku...atd.


Přemýšlala jsem nad tím, proč se lidé, kteří mají problémy s nohama, tak často brání, že mají přeci skvělé boty. Neříkám, že je bota špatné. Není vhodná při daném problému... To je rozdíl :) Mám hypotézu. Začíná v dětství. Už od miminka je lidem příjemné obětí, takové to pevné sevření v náruči. Proto je lidem příjmené mít těsnější obuv. Bota má padnout, ale noha v ní nesmí "lítat" dopředu a dozadu. Obecně s lidem líbí souměrnost. Někteří si dokonce myslí, že malá noha je hezčí. Někdo je zvyklý na svou velikost a nechce mít botu větší...Můžete si nechat poradit, a nebo nemusíte. Je to na nás. Jestli vás nic netrápí, gratuluji a ráda vás zvu k nám na příjemnou relaxační přístrojovou pedikúru. A jestli vás něco trápí a vy si nedáte říct, taky nevadí. Určitě něco vymyslíme, co by vám čistě teoreticky mohlo pomoci, pokud to bude použité a užité i v praxi…
Jsou tací, kteří si nedají říct a je to v pořádku. Mají také svá práva a říkáme jim, že je to na nich. Budou k nám chodit dlouho a nechají u nás hodně peněz. A nebo si dají říct a ušetří a budou cítit komfortně a mohou se u nás nechat hýčkat 😊


Každý má přeci možnost volby. V tom je život krásný.


Těšíme se na vás, jste nám neustále inspirací.

162 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

O společnosti

Pomozte nám se zlepšit :),

jste nám inspirací.

Hilarion podologický institut

Hilarion (podologie, pedikúra, kosmetika, manikúra, masáže)

je kosmetický salon, kde se zaměřujeme především na zdraví a krása je příjemný vedlejším produktem. Rozumíme akné, růžovce, pigmentaci, vráskám a jizvám.

Naší specializací jsou zarůstající nehty a nehtová rovnátka / ortonyxie. Pro urychlení hojení používáme fotodynamickou terapii, PACT MED a arkadyho kostku. Komplexní přístup a edukace na domácí péči, systém příčin a následků, držení těla, postavení nohy a vyšetření plosky na počítači pomáhá díky komplexnímu přístupu k brzkým a výborným výsledkům terapií. 

Kombinujeme zde zkušenosti a znalosti z dermatologie, kosmetiky obličeje a péče o tělo, jakož i péče o ruce, nohy a nehty. Rozumíme podologii, mykózám, ortopedickým vložkám a zarostlým nehtům. Pečujeme o diabetiky a psoriatiky. Spolupracujeme s lékaři z mnoho oborů.

Kontaktní údaje - recepce

Thámova 181/20

186 00 Praha 8 - Karlín

CZ +420 732 882 790

EN +420 739 133 247

EN, DE +420 602 343 281

info@hilarion.cz

Otevírací doba

Pondělí - Neděle 7:30 - 20:00

- na objednání

  • Facebook Hilarion
  • Instagram Hilarion

© 2020 by Ing. Petra Kliková, Hilarion s.r.o.   

Tel: +420 732 882 790     EN +420 739 133 247